Miasto Osieczna w pigułce

Osieczna to określenie miasta oraz gminy, która ulokowana jest na terenie naszego kraju, a dokładniej w jego południowo-zachodnich fragmentach. Od Osiecznej jest dziewięć kilometrów do innej, bardziej znanej miejscowości, to jest Leszna. Pod względem podziału administracyjnego, warto wspomnieć, iż Osieczno znajduje się na obszarze województwa wielkopolskiego. Powiatowo przynależy z kolei do powiatu leszczyńskiego. Na terenie Osiecznej jest na dziś dzień ponad dwa tysiące ludności będącej stałymi mieszkańcami charakteryzowanego terenu. http://www.ochronaoc.pl Jeżeli zaś chodzi o gminę, to mieści ona w całości ponad dziewięć tysięcy ludzi.
Konkrety geograficzne
Jeżeli chodzi o krajobraz gminy Osieczno, to znajduje się ona na obszarze Pojezierza Krzywińskiego. Częściowo jeszcze wchodzi w skład nieco pokaźniejszego Pojezierza Leszczyńskiego. Na wschodnim krańcu miasta znajduje się popularne Jezioro Łoniewskie. Można stwierdzić, że miejscowość, którą omawiamy ciągnie się przy samym akwenie wodnym. Dodatkowo, krajobraz jest wzbogacony pięknie prezentującymi wzgórzami obrazy olejne moreny dennej. Osieczna – zarówno miasto, jak i teren całej gminy – są naprawdę malownicze. Wchodzą one w skład jednych z najpiękniejszych obszarów Ziemi Leszczyńskiej, a także niezwykle ciekawy punkt na mapie Wielkopolski, zdecydowanie warty odwiedzenia. Centralną część Osiecznej stanowi zaś przepływająca przez nią rzeka Samica.
Ukształtowanie terenu
Jeżeli chodzi o to, w jaki sposób przedstawia się teren Osiecznej, to należy podkreślić, iż gmina ta geograficznie odznacza się dość mocno zróżnicowaną i na pewno niejednolitą strukturą. Wyróżnia ją, usytuowany w najwyższym punkcie Rynek. Także wysoko umiejscowiony jest kościół. Z danych przyrodniczych wynika, iż Osieczna cechuje się wyjątkowo młodą rzeźbą, jaka jest rzeźbą polodowcową. W niewielkiej odległości od opisywanego miasta znajdują się pozostałości po dawnej morenie czołowej. Ta zaś uległa rozmyciu pod wpływem intensywnego działania wód roztopowych.

Źródło:

Zobacz stronę autora: Opakowania tekturowe Łódź