Historia gminy Osieczna – część I

Do wartych zwiedzenia punktów na terenie Wielkopolski warto zaliczyć między innymi miejscowość Osieczna. To określenie odnosi się z jednej strony do nazwy miasta, z drugiej z kolei bezpośrednio do nazewnictwa całej gminy. Umiejscowiona niedaleko Leszna Osieczna wyróżnia się bogatą i ciekawą historią, a o tym więcej w dalszych częściach naszego wirtualnego informatora.
Utrwalone na kartach historii
porady prawne Wrocław /> Z danych historycznych wynika jednoznacznie, iż współczesna Osieczna jest miejscowością, która zasiedlana była przez mieszkańców od dawna. Pierwsze ślady sięgają naprawdę odległych czasów, a dokładniej rzecz biorąc, okazuje się, iż gromady ludzkie pojawiły się tam nawet parę tysięcy lat temu! Warto wiedzieć, że pozostałością po pierwszych osadach naszych przodków były odłupki, wióry łuskowane, jak http://www.serwis-pc.org.pl/gdynia.php także rdzenie krzemienne. Znaleziono je na obszarze północno-wschodnim oraz w zachodnich częściach Osiecznej. Prawdopodobnie wszystkie te relikty przeszłości wiążą się z epoką kamienną. Wtedy to bowiem człowiek zaczął korzystać z kamienia.
Ślady osadnicze
Największą ilość dowodów na funkcjonowanie ludzi w charakteryzowanym obszarze już na etapie rozwoju epoki kamiennej stwierdza się na powierzchni graniczącej między Berdychowem oraz Osieczną. Dodatkowo, sporo śladów osadniczych występuje też na terenie obszarów południowych. Doskonałym świadectwem na obecność człowieka okazują się też relikty przeszłości dostrzeżone w okolicy popularnych miejscowości gminnych leżących bardzo blisko miasta Osieczna, a mianowicie Wyciążkowa, Jeziorek, Trzebania, Drzeczkowa. Rzekomo pozostałości te wiążą się z mezolitem, tj. 8000 – 45000 lat przed naszą erą.

Źródło: