Jak zaczęła powstawać Osieczna

O lokacji miasta i gminy Osieczna nie wiadomo za dużo, ponieważ niewiele informacji na ten temat utrwaliło się na kartach historii i w zapiskach kronikarskich. Nie oznacza to jednakże, że nie ma określonych, prawdziwych wiadomości związanych z procesem kształtowania się charakteryzowanej miejscowości. O urządzaniu Osiecznej dowiesz się z poniższych fragmentów. Zachęcamy do lektury.
Na kwadratowym placu
Osieczną zaczęto formować od wytyczenia rynku. W tym celu wyznaczono kwadratową przestrzeń, która była odpowiednio urządzana. W narożnikach rozwidlały się dwie ulice. Jako dłuższą pozostawiono pierzeję zachodnią nowo powstającego rynku. I tak też pozostało po dziś dzień, kiedy to obszar ten ma powierzchnię mniej więcej dziewięćdziesiąt metrów, natomiast pozostałe krańce rynku są trochę krótsze.
Miasto obronne
Celem założenia Osiecznej blachy mosiężne CuZu37 było stworzenia gruntu, który cechowałby się charakterem obronnym. Takie założenie wiązało się z faktem, iż miejscowość została właściwie ulokowana, a mianowicie tak, że jak najbardziej nadawała się do pełnienia funkcji punktu obronnego. Po stronie południowej występowało jezioro, które dla potencjalnego wroga od razu było sporym utrudnieniem. Od zachodu natomiast przepływała niewielka, ale jednak rzeczka- Samica. Była ona czymś na wzór fosy, zatem świetnie radziła sobie jako ochrona przed przedostaniem się do osady nieprzyjaciela. Biorąc pod uwagę te czynniki geograficzne, zdecydowano się skonstruować broniące miasta aż trzy bramy. Pierwsza pojawiła się na Samicy, kolejna zamontowana została na ulicy wiodącej w kierunku Świerczyny, ostatnia natomiast przed Łąckiem.

Źródło:

Zobacz stronę autora: reishi swanson