Tajemniczy miecz w historii gminy Osieczna

Z gminą Osieczna wiąże się wiele ciekawostek historycznych. Do jednej z najbardziej intrygujących opowiastek należy nurtująca zagadka miecza pochodzącego z trzynastego stulecia. Co tenże miecz ma wspólnego z charakteryzowaną miejscowością? Zapraszamy do zgłębienia naszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiecie się Państwo wszystkich szczegółów.
Odkryty przez rybaków
Jak pokazują dane historyczne, mniej więcej w połowie trzynastego wieku odnaleziono miecz. Przepiękny szpadel został wyłowiony przez rybaków. Znajdował się on na dnie Jeziora Łoniewskiego. Miało to miejsce w okresie międzywojennym. Długi „okaz” liczył aż 103 centymetry, a jego głownia zajmowała aż 85 centymetrów. Trzpień i rękojeść to było ponad dwanaście centymetrów. Szerokość miecza z kolei szacowana jest na niespełna sześć centymetrów. Na końcach znaleziska występowały charakterystyczne zdobienia pełniące funkcję dekoracyjną. Były tam również umieszczone napisy, jakie zrobiono z zastosowaniem metalu wysokiej jakości w odcieniu żółtym. By je zrealizować, wcześniej wykonawca miecza specjalnie wyrył specyficzne rowki, w jakie wklepany został wspomniany metal.
Przedstawienie głowy króla
Na mieczu znajdował się skrupulatnie wykonany rysunek, który prezentował głowę króla. Był on wykonany delikatną, miękką linią. Nie wykorzystano do tego szczególnie dużych ilości środków, ale nity na zamówienie widać niezwykłą precyzję artysty, który odjął się prac nad mieczem. Warto wiedzieć, że charakteryzowany „okaz” to unikat. Na terenie całej Polski omawianych mieczy jest wyłącznie pięć, a wśród nich „szczerbiec”. Miecze te stosowane były kilka stuleci temu, a ściślej rzecz biorąc- na przełomie dwunastego i trzynastego wieku oraz przetrwały w trwałym wykorzystaniu do wieku czternastego. Występowały one na całym terenie kontynentu europejskiego. Co jest jednakże zagadkowe w tym mieczu, który znajdował się w jeziorze Osiecznej?
Tajemnica głowni
Miecz ma intrygującą głownię, która przedstawia koronowanego króla. W tym czasie, kiedy datowane jest powstanie szpady, a więc mniej więcej w połowie trzynastego stulecia, na obszarze województwa wielkopolskiego rządy sprawowali dwaj przywódcy – książę Przemysł II i książę Henryk IV Probus. Większość badaczy jest zdania, że miecz przedstawia na swej głowni pierwszą z wyżej wymienionych osobistości, ponieważ władca ten lubił akcentować powszechnie swoją wyższość. Miecz jest unikalny, cenny, bardzo elegancki. Nie wiadomo jednakże po dziś dzień, w jaki sposób trafił na dno Jeziora Łoniewskiego oraz kiedy to nastąpiło.

Źródło: