Osieczna – skąd ta nazwa?

Osieczna to termin, który odnosi się do nazewnictwa zarówno miejscowości, jaką jest miasto w Wielkopolsce, ale także określenie całej gminy. Niniejszy tekst dotyczyć będzie rodowodu Osiecznej. O tym, skąd wzięło się to nazewnictwo, dowiesz się bezpośrednio z naszego artykułu.
Wiele niewiadomych
Na chwilę obecną dokładnie nie jest wiadome, skąd wzięła się nazwa Osieczna, ale zrodziło się na przestrzeni lat wiele rozmaitych anegdot związanych z powstawaniem tego terminu nazywającego miejscowość niedaleko Leszna. protetyka trójmiasto Czy w którejś z nich jest coś prawdziwego? Ciężko jest to stwierdzić, bowiem żadna z legend nie została potwierdzona, ale na pewno pewne kwestie są zgodne z rzeczywistością. Wśród często upowszechnianych opowieści dominuje historia o osadzie nazywanej kiedyś Wojnowa. Została ona założona przez nazywającego się Wojna rycerza. W momencie sprawowania rządów i pieczy nad Zamkiem Osiecznej przez jego wnuka, doszło do napadu Husytów. Zagarnęli oni wszelkie znajdujące się tam skarby. Widząc atakujących rywali, krzyczano „odsiecz” i stąd powstała współcześnie występująca nazwa miejscowości. Pomoc udało się uzyskać, dlatego też by uczcić zwycięstwo zdecydowano się na stałe wykorzystywać określenie Osieczna. Musimy wspomnieć także o tym, że nazwy Wojnowo nie zaprzepaszczono, zastosowano ją w odniesieniu do nazwania sioła niedaleko usytuowanego od Osiecznej. I tak też powstały Wojnowice.
W publikacjach naukowych
W literaturze pierwsza wzmianka o Osiecznej pojawiła się w roku 1842, ponieważ wtedy wydana została publikacja przygotowana przez Edwarda Raczyńskiego z Rogalina. Był to znany niegdyś magnat wielkopolski, który prawdopodobnie jako pierwszy zupełnie oficjalnie sformułował określenie Osieczna w odniesieniu do charakteryzowanej tu miejscowości. Miało to miejsce w połowie dziewiętnastego stulecia i od tego momentu z pojęcia tego systematycznie korzystano. Najpierw rzekomo używano terminu Odsiecz, później przerobiono ją na Osieczna. Takim mianem zaczęto też określać osiedle, które tworzone było w rejonie zamku.

Źródło: